Follow Us:

South Atlanta Counties


2016-17 South Atlanta Positive Athlete Scholarships

(Fayette, Clayton, Henry)
 
onupstlogo_blue

SunTrust

“onUp Award” ($1,000) – Given to an athlete in the state of Georgia who took steps to focus on what matters to their high school and community.

suntrust_ray_logo

SunTrust

“SunTrust Positive Booster Club of the Year” ($4,000) – Given to the High School Booster Club who best supports the Positive Athlete Georgia movement. (Ask your Athletic Director for more information).

CHOA-logo.jpg

Children’s Healthcare Of Atlanta

“Hope and Will Award” ( $1,000) – Given to the Positive High School Athlete who represented a Hopeful attitude and strong Will for their team, school and community.

Wellstar

Wellstar Health System

“Positive Athlete School Wellness Counselors Award” ( $1,000) – Given to the WellStar Wellness Counselor who truly symbolizes the importance of exercising, healthy life-styles, and being a Positive Athlete.

ELFP

Eagles Landing Family Practice

“Family Values Award” ( $1,000) – Given to a Henry, Rockdale, Butts or Clayton County student-athlete that embodies the heart of a Positive Athlete, and exemplifies the importance of positive family values.


        S ATL Announcement South Atlanta Winners 2016 cropped

Click here for photos of the event


2014-15 SOUTH ATLANTA Winners Congratulations

SouthAtlantawinners680 Click to see entire photo gallery
  • Football – Horace Roberts – Banneker (12)
  • Volleyball – Keonna Hobbs – Mt. Zion (12)
  • Softball – Cailla Williams – Stockbridge (11)
  • Cross Country (B) – Parker Nail – Whitewater (11)
  • Cross Country (G) – Harmonee Keitt – Ola (11)
  • Cheerleading – Bailey Manson – McIntosh (11)
  • Basketball (B) – Kindle Vildor – North Clayton (11)
  • Basketball (G) – Rickia Jackson – Charles Drew (12)
  • Wrestling – Damien Horton – Morrow (12)
  • Swimming (B) – Joshua Robinson – Lovejoy (11)
  • Swimming (G) – Gabri Mays – Westlake (12)
  • Soccer (B) – Devon Donaldson – Westlake (12)
  • Soccer (G) – Riley Clark – Starr’s Mill (11)
  • Lacrosse (B) – Barrett Bornhofen – McIntosh (12)
  • Tennis (B) – Randy Purl – Locust Grove (9)
  • Tennis (G) – Elizabeth Lazarus – Dutchtown (11)
  • Track (B) – Lester Miller – Forest Park (12)
  • Track (G) – Ashley Evert – Starr’s Mill (12)
  • Golf (B) – Kahner Everett – Locust Grove (12)
  • Golf (G) – Elizabeth Martinez – Forest Park (12)
  • Baseball – Patrick Crutchfield – Mundy’s Mill (11)
  • Boys Coach – Rodney Fears – Hampton
  • Girls Coach – Justin Goode – Creekside
  • High School – Forest Park High School
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmailFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail